Results and winners of Fleadh Cheoil na hÉireann 2018

Fleadh Cheoil na hÉireann 2018 has reached its conclusion and by all accounts, Drogheda 2018 has once again been an outstanding success. For many it is the culmination of many years work and with the competitions over the real party can begin.

For those looking for a list of results you can find them listed below.

1A Fidil / Fiddle (Faoi 12)

1st Mairéad Ní Bhriain, CCÉ, Ormond, Tiobraid Árann 2nd Cara Conway, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK 3rd Eoin Costello, CCÉ, Clárecastle/Ballyea, Clár

1B Fidil / Fiddle (12-15)

1st Lexia Kennedy, CCÉ, Murphy Roche, IL, US 2nd Eve O'Connor, CCÉ, An Tulach, Clár 3rd Cushla Murphy, CCÉ, An Tulach, Clár

1C Fidil / Fiddle (15-18)

1st Naoise Kettle, CCÉ, Spink, Laois
2nd Áine Murphy, CCÉ, An Tulach, Clár
3rd Conor Heaphy, CCÉ, Ballydonoghue Lisselton, Ciarraí

1D Fidil / Fiddle (O18)

1st Caoimhe Ní Chíaraín, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach 2nd Jason MacAonghusa, CCÉ, Tireragh, Sligeach
3rd Sarah O'Gorman, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge

2A Bosca Ceoil / Button Accordion (Faoi 12)

1st Aoibhín Kelly, CCÉ, Trí Leac, Tír Eoghain
2nd Aoibhinn Ní Loinsigh, CCÉ, John Dungan, Longford 3rd John Hannagan, CCÉ, Martin Mulvihill, New York, US

2B Bosca Ceoil / Button Accordion (12-15)

1st Ademar O'Connor, CCÉ, Edenderry, Offaly
2nd Cathal Mac Grianna, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann 3rd James Doyle, CCÉ, Tuaisceart Loch Garman, Wexford

2C Bosca Ceoil / Button Accordion (15-18)

1st Keelan Mac Craith, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann 2nd Eoghan Baxter, CCÉ, Swanlinbar, An Chabhán
3rd Cathal Ó'Riain, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann

2D Bosca Ceoil / Button Accordion (O18)

1st John McCann, CCÉ, Lisnaskea, Fear Manach
2nd Seamus Tiernan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Dáithí Ó hÉalatha, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin, Luimneach

3A Feadóg Mhór / Flute (Faoi 12)

1st Conor McDonagh, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach 2nd Ruairí Griffin, CCÉ, Dr Galligan, An Chabhán
3rd Cara Sharkey, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK

3B Feadóg Mhór / Flute (12-15)

1st Donal de Búrca, CCÉ, Ardacha/Carraigchiarraí, Luimneach
2nd Ben Connolly, CCÉ, North London, London & Southern Region, UK 3rd Aideen Quinlan, CCÉ, Leac Snámha, Ciarraí

3C Feadóg Mhór / Flute (15-18)

1st Kathryn Tiernan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 2nd Luke Maher, CCÉ, Ballyboy, Offaly
3rd Caoilte Mac Muiris, CCÉ, Craobh Naithí, Átha Cliath

3D Feadóg Mhór / Flute (O18)

1st Tomas Ó Gabháin, CCÉ, Fred Finn, Sligeach
2nd Séamus Ó hAirtnéide, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 3rd Carl O'Dochartaigh, CCÉ, Min na Croise, Dhún na nGall

4A Feadóg / Whistle (Faoi 12)

1st Clodagh Ní Dhálaigh, CCÉ, An Ceídeadh, Ros Comáin 2nd Ruairí Griffin, CCÉ, Dr Galligan, An Chabhán 3rd Andrea Browne, CCÉ, Inis Cathaigh, Clár

4B Feadóg / Whistle (12-15)

1st Neil Ó Mairtin, CCÉ, Loughrea, Gaillimh
2nd Cathal Ó hEachtighearna, CCÉ, Craobh Leamhcáin, Átha Cliath 3rd Aideen Quinlan, CCÉ, Leac Snámha, Ciarraí

4C Feadóg / Whistle (15-18)

1st Rory Stark, CCÉ, St. James the Great, Scottish Region, UK 2nd Kathryn Tiernan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Joseph Boyle, CCÉ, Loughmore, Tiobraid Árann

4D Feadóg / Whistle (O18)

1st Liam Ó Neadán, , Sligeach
2nd Carl O'Dochartaigh, CCÉ, Min na Croise, Dhún na nGall
3rd Brogan McAuliffe, CCÉ, East London, London & Southern Region, UK

5A Cairdín Pianó / Piano Accordion (Faoi 12)

1st Micheál Ó Maoldomhnaigh, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 2nd Ciarán Mac an Bháird, CCÉ, Béal Átha an Spidéal, Corcaigh
3rd Myles Macaulay, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK

5B Cairdín Pianó / Piano Accordion (12-15)

1st Alex Morgan, CCÉ, East London, London & Southern Region, UK

2nd Michael Dudgeon, CCÉ, St. James the Great, Scottish Region, UK 3rd Áine Ní Shíocháin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach

5C Cairdín Pianó / Piano Accordion (15-18)

1st Tomás Ó Pámier, CCÉ, Cloch na Coillte, Corcaigh 2nd Séamus de Faoite, CCÉ, Dún Dealgan, Louth
3rd Peter Doran, CCÉ, Coleman-O'Grady, New York, US

5D Cairdín Pianó / Piano Accordion (O18)

1st Rhianne Kelly, CCÉ, Chuain, Gaillimh
2nd David Browne, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK 3rd Fergal Bradley, CCÉ, Seamus Mac Giolla Bhride, Dhún na nGall

6A Consairtín / Concertina (Faoi 12)

1st Rachel Mahony, CCÉ, Croisín, Clár
2nd Keegan Connaire, CCÉ, Kilnadeema, Gaillimh 3rd Aisling Meehan, CCÉ, Cill Dheagláin, Meath

6B Consairtín / Concertina (12-15)

1st Sebastian Knoop, CCÉ, Lackagh, Gaillimh 2nd Caleb Mahony, CCÉ, Croisín, Clár 3rd Lily Price, CCÉ, Clárecastle/Ballyea, Clár

6C Consairtín / Concertina (15-18)

1st Aidan Quigney, CCÉ, Croisín, Clár
2nd Colm Browne, CCÉ, Inis Cathaigh, Clár
3rd Deirbhle Nic an Aoire, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath

6D Consairtín / Concertina (O18)

1st Sárán Mulligan, CCÉ, Dún Dealgan, Louth
2nd Brogan McAuliffe, CCÉ, East London, London & Southern Region, UK 3rd Conor O'Loughlin, CCÉ, Cora Finne, Clár

7A Píb Uilleann / Uilleann Pipes (Faoi 12)

1st Sorcha Ní Scolaí, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath

2nd David Calleary, CCÉ, Gort na mBó, Maigh Eó
3rd Liam Mac Giobúin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach

7B Píb Uilleann / Uilleann Pipes (12-15)

1st Cian Smith, CCÉ, Ballyduff, Ballinvella, Ballysaggart., Port Láirge 2nd Conrad Ó Coisneachain, CCÉ, Baile an Chaistil, Aontroim 3rd Domhnaill Ó Bradaigh, CCÉ, Milltown, An Chabhán

7C Píb Uilleann / Uilleann Pipes (15-18)

1st Peter McKenna, CCÉ, Gleann an Chlochair (Clogher Valley), Tír Eoghain 2nd Maebh Ní Dhomhnaill, CCÉ, Dún Geanainn, Tír Eoghain
3rd James Ó Floinn, CCÉ, Craobh Chualann, Átha Cliath

7D Píb Uilleann / Uilleann Pipes (O18)

1st Timmy Flaherty, CCÉ, Ballylongford / Tarbert, Ciarraí
2nd Jack Mac Partaláin, CCÉ, Ormond, Tiobraid Árann
3rd Cormac Mac Aodhagáin, CCÉ, Craobh Bheartla Ui Fhlatharta, Cill Dara

8A Cruit / Irish Harp (Faoi 12)

1st Naomi Smith, CCÉ, Cavan Town, An Chabhán
2nd Liam Mac Giobúin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 3rd Aoife Ní Chonghaile, CCÉ, Cr. Peig Ui Riain M C, Luimneach

8B Cruit / Irish Harp (12-15)

1st Emily Greaney, CCÉ, Lackagh, Gaillimh
2nd Emer Ní Scolaí, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath 3rd Hannah Lyons, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

8C Cruit / Irish Harp (15-18)

1st Lily O'Connor, CCÉ, An Tulach, Clár
2nd Malachy Arnold, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK 3rd Ellen Philips, CCÉ, Cleary Coyne, Maigh Eó

8D Cruit / Irish Harp (O18)

1st Síofra Hanley, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach
2nd Caoimhe Nic Ghiobúin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 3rd John Devaney, CCÉ, Seosamh Mac Gabhann, Maigh Eó

9A Orgán Béil / Mouth Organ (Faoi 12)

1st Sadhbh Jordan, CCÉ, East Cláre, Clár
2nd Martin Ó Céilleachair, CCÉ, Rahan, Offaly
3rd Darragh Ó Nualláin, CCÉ, Ardacha/Carraigchiarraí, Luimneach

9B Orgán Béil / Mouth Organ (12-15)

1st Kevin Mc Carthy, CCÉ, An Uaimh, Meath
2nd Brianna Brown, CCÉ, St. Louis Irish Arts, MO, US 3rd Jamie Walsh, CCÉ, Bannow, Wexford

9C Orgán Béil / Mouth Organ (15-18)

1st Arlene O'Sullivan, CCÉ, Inis Diomáin, Clár
2nd Liam Mac Thomáis, CCÉ, Ros Cré, Tiobraid Árann
3rd Joe McCann, CCÉ, East London, London & Southern Region, UK

9D Orgán Béil / Mouth Organ (O18)

1st John Horkan, CCÉ, Michael Davitt, Maigh Eó 2nd Pauline Callinan, CCÉ, Croisín, Clár
3rd Denis Nolan, CCÉ, Anne Devlin, Chill Mhantáin

10A Bainseó / Banjo (Faoi 12)

1st Philip McCaffrey, CCÉ, Droim Mór, Tír Eoghain 2nd Catriona Ní Riain, CCÉ, Joe Callaghan, Longford 3rd Nadine Mc Gabhann, CCÉ, Joe Callaghan, Longford

10B Bainseó / Banjo (12-15)

1st Eoin Ó Tornóir, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 2nd Sinead Nic Eoin, CCÉ, South Sligo, Sligeach 3rd Ademar O'Connor, CCÉ, Edenderry, Offaly

10C Bainseó / Banjo (15-18)

1st Colm Lalor, CCÉ, Caiseal Mumhan, Tiobraid Árann 2nd Shane Maguire, CCÉ, Corcaghan, Muineachán 3rd Ben Keary, CCÉ, Ballynacargy, Westmeath

10D Bainseó / Banjo (O18)

1st Dean Ó Gríofa, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí
2nd Darragh Mac Dúnsléibhe, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Darragh Ó Ciardha Ó Cinnéide, CCÉ, Ros Cré, Tiobraid Árann

11A Maindilín / Mandolin (Faoi 12)

1st Caitriona Lagan, CCÉ, Newbridge, Doire
2nd Mikey Fealy, CCÉ, Leac Snámha, Ciarraí
3rd Jack Mac Craith, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann

11B Maindilín / Mandolin (12-15)

1st Sinead Nic Eoin, CCÉ, South Sligo, Sligeach
2nd Ademar O'Connor, CCÉ, Edenderry, Offaly
3rd Jack Mac Giolla Phádraig, CCÉ, Craobh Naomh Choca, Cill Dara

11C Maindilín / Mandolin (15-18)

1st Blaithín Ní Chinnéide, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann 2nd Jack O'Reilly, CCÉ, Dr Galligan, An Chabhán
3rd Shane Maguire, CCÉ, Corcaghan, Muineachán

11D Maindilín / Mandolin (O18)

1st Oisín Ó Murchú, CCÉ, Emyvale, Muineachán
2nd Aaron Mackessy, CCÉ, Spink, Laois
3rd Timmy Flaherty, CCÉ, Ballylongford / Tarbert, Ciarraí

12A Pianó / Piano (Faoi 12)

1st Myles Macaulay, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK 2nd Gráinne Nic Aingleoint, CCÉ, Glenflesk, Ciarraí
3rd Keenan Smith, CCÉ, Cavan Town, An Chabhán

12B Pianó / Piano (12-15)

1st Áine Ní Shíocháin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 2nd Ademar O'Connor, CCÉ, Edenderry, Offaly
3rd Sinéad Duggan, CCÉ, Lackagh, Gaillimh

12C Pianó / Piano (15-18)

1st Daniel Knoop, CCÉ, Lackagh, Gaillimh
2nd Eimear Ní Rodáin, CCÉ, Cavan Town, An Chabhán
3rd Pádraig Ó hAirtnéide, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach

12D Pianó / Piano (O18)

1st James Hogan, CCÉ, Rahan, Offaly
2nd Deirdre Ní Mhaoláin, Ráithín, Co. Luimneach
3rd Danny Burke, CCÉ, Killoran-Clancy-Whelan, New York, US

13A Mileoidean / Melodeon (Faoi 12)

1st Anna McCaul, CCÉ, Aughnamullen, Muineachán
2nd Amhlaoibh Ó Síocháin Ó Beoláin, Mainistir Fhear Maí, Corcaigh 3rd Aoibhinn Ní Loinsigh, CCÉ, John Dungan, Longford

13B Mileoidean / Melodeon (12-15)

1st Ademar O'Connor, CCÉ, Edenderry, Offaly 2nd Joseph Mannion, CCÉ, Dungarvan, Port Láirge 3rd Liam Browne, CCÉ, Inis Cathaigh, Clár

13C Mileoidean / Melodeon (15-18)

1st Conall Ó Cnáimhín, CCÉ, Camros, Laois
2nd Rachel Lynch, CCÉ, Ballyduff/Ballinvella/Ballysaggart, Port Láirge 3rd Keelan Mac Craith, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann

13D Mileoidean / Melodeon (O18)

1st Colm Ó Slatara, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann 2nd John Larkin, CCÉ, Loughrea, Gaillimh
3rd Gary Curley, CCÉ, Botha, Fear Manach

14A Rogha Gléas / Miscellaneous (Faoi 12)

1st Peter Doyle, CCÉ, Leac Snámha, Ciarraí
2nd Tiarnán Ó Ceileachair, CCÉ, Droimseanbhoth, Liatroma 3rd Sean Kinsella, CCÉ, Birr, Offaly

14B Rogha Gléas / Miscellaneous (12-15)

1st Sinéad Duggan, CCÉ, Lackagh, Gaillimh
2nd Sorcha Ní Fhógartaigh, CCÉ, Cill Shléibhe, Tiobraid Árann 3rd Naoise Dooley, CCÉ, Ballyboy, Offaly

14C Rogha Gléas / Miscellaneous (15-18)

1st Mark Vesey, CCÉ, Spink, Laois
2nd Seán Ó Lochráin, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Leah Ní Mhurchú, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh

14D Rogha Gléas / Miscellaneous (O18)

1st Clár Áine Ní Chiaráin, CCÉ, Killeigh, Offaly
2nd Darragh Mac Dúnsléibhe, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Sarah O'Gorman, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge

15A Tionlacan / Accompaniment (Faoi 12)

1st Clodagh Ní Chathaláin, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann 2nd Liam Bohan, CCÉ, Martin Mulvihill, New York, US
3rd Aisling Meehan, CCÉ, Cill Dheagláin, Meath

15B Tionlacan / Accompaniment (12-15)

1st Áine Ní Nualláin, CCÉ, Ardacha/Carraigchiarraí, Luimneach 2nd Jack Mac Giolla Phádraig, CCÉ, Craobh Naomh Choca, Cill Dara 3rd Caitín Ní Chuinneagáin, CCÉ, Tuaisceart Loch Garman, Wexford

15C Tionlacan / Accompaniment (15-18)

1st Hilda Browne, CCÉ, Gorey/Ballygarrett, Wexford 2nd Gráinne Ní Rosach, CCÉ, Joe Callaghan, Longford 3rd Victoria Pierce, Eagan, MN, US

15D Tionlacan / Accompaniment (O18)

1st Jack Warnock, CCÉ, Loup, Doire
2nd Samuel De Santi, CCÉ, West London, London & Southern Region, UK 3rd Kieran Flanagan, CCÉ, Martin Mulvihill, New York, US

16A Bodhrán (Faoi 12)

1st Kate Fegan, CCÉ, Mullahoran, An Chabhán

2nd Taidhg Ó Daltúin, CCÉ, Port Laoise, Laois 3rd Rían Mac Cárthaigh, CCÉ, Baile Núis, Corcaigh

16B Bodhrán (12-15)

1st Breandan O'Connell, CCÉ, Craobh Phiarais Ui Ghréagáin, Átha Cliath 2nd Eoghan Mac Amhlaidh, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh
3rd Matthew Horrell O'Conor, CCÉ, Bray, Átha Cliath

16C Bodhrán (15-18)

1st Sorcha de Búrca, CCÉ, Cill Shléibhe, Tiobraid Árann 2nd Jack Pang, CCÉ, Ards, An Dún
3rd Isobel Donnery, CCÉ, Camros, Laois

16D Bodhrán (O18)

1st Niamh Fennell, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge
2nd Daire Smith, CCÉ, Cavan Town, An Chabhán
3rd Tomás Aherne, CCÉ, Ballyduff, Ballinvella, Ballysaggart., Port Láirge

17A Drumaí Céilí / Céilí Drums (Faoi 12)

1st Conor McDonagh, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach
2nd Nadine Mc Gabhann, CCÉ, Joe Callaghan, Longford
3rd Dearbhla Ní Mhearáin, CCÉ, Baile Mhuineacháin, Muineachán

17B Drumaí Céilí / Céilí Drums (12-15)

1st Colin Carney, CCÉ, Fionntamhnach, Tír Eoghain 2nd Oisin Reilly, CCÉ, Baile Mhuineacháin, Muineachán 3rd Sinéad Duggan, CCÉ, Lackagh, Gaillimh

17C Drumaí Céilí / Céilí Drums (15-18)

1st Paddy Doyle, CCÉ, Tuaisceart Loch Garman, Wexford 2nd Conall Ó Cnáimhín, CCÉ, Camros, Laois
3rd Amy Cullen, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach

17D Drumaí Céilí / Céilí Drums (O18)

1st Conor Moore, CCÉ, Tuaisceart Loch Garman, Wexford 2nd Ciarán French, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh
3rd Bríd de Barra, CCÉ, Cill Shléibhe, Tiobraid Árann

18A Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs (Faoi 12)

1st Mairéad Ní Bhriain, CCÉ, Ormond, Tiobraid Árann
2nd Dara Morley, CCÉ, Cleary Coyne, Maigh Eó
3rd Meadhbh Ní Chathasaigh, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh, Baile an Chollaigh, Corcaigh

18B Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs (12-15)

1st Róise Ní Dhoibhlin, CCÉ, Fintona, Doire
2nd Ellen O'Gorman, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge 3rd Méabh Dunlop, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

18C Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs (15-18)

1st Senan Moran, CCÉ, Portarlington, Laois
2nd Leah Ni Mhurchu, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 3rd Sal Heneghan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

18D Foinn Mhalla, Fidil / Fiddle Slow Airs (O18)

1st Jason MacAonghusa, CCÉ, Tireragh, Sligeach
2nd Mary O'Donnell, CCÉ, Portarlington, Laois
3rd Sarah O'Gorman, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge

19A Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs (Faoi 12)

1st Sorcha Ní Scolaí, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath
2nd Micheál Ó Freaghaile, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 3rd David Calleary, CCÉ, Gort na mBó, Maigh Eó

19B Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs (12-15)

1st Domhnaill Ó Bradaigh, CCÉ, MIlltown, An Chabhán
2nd Cian Smith, CCÉ, Ballyduff, Ballinvella, Ballysaggart., Port Láirge 3rd Dáire Ó Maoildeirg, CCÉ, Craobh Seán Treacy, Átha Cliath

19C Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs (15-18)

1st James O Floinn, CCÉ, Craobh Chualann, Átha Cliath
2nd Alain Ó Cearúil, CCÉ, Port Laoise, Laois
3rd Joseph Kelly, CCÉ, Mike Rafferty-Joe Madden, New Jersey, US

19D Foinn Mhalla, Píb Uilleann / Uilleann Pipes Slow Airs (O18)

1st Jack Mac Partaláin, CCÉ, Ormond, Tiobraid Árann 2nd Caoimhghín Ó Caoláin, CCÉ, Dún Dealgan, Louth
3rd Phil Westwell, CCÉ, Johnny Doherty, Scottish Region, UK

20A Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs (Faoi 12)

1st Ruairí Griffin, CCÉ, Dr Galligan, An Chabhán
2nd Caoimhe Parry, CCÉ, Clárecastle/Ballyea, Clár
3rd Molly Pittendrigh, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

20B Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs (12-15)

1st Patrick Egan, CCÉ, Belclare, Gaillimh
2nd Eileen Costello, CCÉ, Clárecastle/Ballyea, Clár
3rd Cathal Ó hEachtighearna, CCÉ, Craobh Leamhcáin, Átha Cliath

20C Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs (15-18)

1st Conan Whitley, CCÉ, Baile an Irbhinigh (Irvinestown), Tír Eoghain
2nd Caoilte Mac Muiris, CCÉ, Craobh Naithí, Átha Cliath
3rd Cian Ó Conghaile, CCÉ, Peig Uí Riain Maigh Rua/An Ch. Mhór, Luimneach

20D Foinn Mhalla, Feadóg Mhór / Flute Slow Airs (O18)

1st Claire Fennell, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge 2nd Pádraig Mac Ionnrachtaigh, CCÉ, Leac Snámha, Ciarraí 3rd Cárl O'Dochartaigh, CCÉ, Min na Croise, Dhún na nGall

21A Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs (Faoi 12)

1st Sarah Mc Namara, CCÉ, Lissycasey/Ballynacally, Clár 2nd Ciarán Scully, CCÉ, Ballyboy, Offaly
3rd Ruairí Griffin, CCÉ, Dr Galligan, An Chabhán

21B Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs (12-15)

1st Éimhear Ní Fhlannabhra, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin, Luimneach 2nd Neil O'Mairtin, CCÉ, Loughrea, Gaillimh
3rd Áine De Grás, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann

21C Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs (15-18)

1st Caoimhe Ní Fhlatharta, CCÉ, Clifden, Gaillimh
2nd Máirtín Ó Cathasaigh, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Ciarraí 3rd Rory Stark, CCÉ, St. James the Great, Scottish Region, UK

21D Foinn Mhalla, Feadóg / Whistle Slow Airs (O18)

1st Brendan Rowan, CCÉ, Dún Búinne, Meath
2nd Áine Nic Gearailt, CCÉ, Craobh Bheartla Uí Fhlatharta, Cill Dara 3rd Claire Fennell, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge

22A Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs (Faoi 12)

1st Katie Kilkenny, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 2nd Niamh Byrne, CCÉ, Gorey/Ballygarrett, Wexford
3rd Gráinne Ní Chógáin, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

22B Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs (12-15)

1st Emer Ní Scolaí, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath 2nd Cáit Ní Ghabháin, CCÉ, Fred Finn, Sligeach 3rd Adam O'Neill, CCÉ, Ards, Aontroim

22C Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs (15-18)

1st Triona Ní Niatháin, CCÉ, Béal Átha an Spidéal, Corcaigh 2nd Hilda Browne, CCÉ, Gorey/Ballygarrett, Wexford 3rd Donnchadh Mac Aodh, CCÉ, Dún Dealgan, Louth

22D Foinn Mhalla, Cruit / Harp Slow Airs (O18)

1st Úna Ní Fhlannagáin, CCÉ, Bearna, Gaillimh
2nd Michelle Ní Ghráda, CCÉ, Bannow, Wexford
3rd Michelle Paris, CCÉ, West London, London & Southern Region, UK

23A Ceol Beirte / Duets (Faoi 12)

1st Aoife Johnston, Conor McDonagh, CCÉ, South Sligo, Paddy Killoran, Sligeach 2nd Niamh Landale, Roisin O Connor, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath
3rd Harry Ó Briain, Mairéad Ní Bhriain, CCÉ, Ormond, Tiobraid Árann

23B Ceol Beirte / Duets (12-15)

1st Cushla Murphy, Lara Murphy, CCÉ, An Tulach, Clár
2nd Bríd Mc Magh, Cian Smith, CCÉ, Ballyduff, Ballinvella, Ballysaggart., Port Láirge 3rd Ademar O'Connor, Sinead Hanamy, CCÉ, Edenderry West Offaly, Offaly

23C Ceol Beirte / Duets (15-18)

1st Caoimhe Ní Fhlannabhra, Éimhear Ní Fhlannabhra, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin 2nd Aoife McGlinchey, Una McGlinchey, CCÉ, Fionntamhnach, Tír Eoghain
3rd Jane Walls, Molly Walls, CCÉ, Dromore, Aontroim

23D Ceol Beirte / Duets (O18)

1st Áine Nic Gearailt, Ciarán Mac Gearailt, CCÉ, Craobh Bheartla Uí Fhlatharta, Cill Dara

2nd Emma Corbett, Tomas Aherne, CCÉ, Ballyduff, Ballinvella, Ballysaggart., Port Láirge 3rd Cormac Mac Aodhagáin, Emmet Ó Tuathail, CCÉ, Craobh Bheartla Uí Fhlatharta, Cill Dara

24A Ceol Trír / Trios (Faoi 12)

1st Niamh Landale, Reailtin Ní Ghriofa, Roisin O'Connor, CCÉ, Beaumont, Átha Cliath
2nd Katie Kilkenny, Lili Mai McLaughlin, Mark Bolger, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Eabha Ní Mhurchú, Ellie Buckley, Meadhbh Ní Chathasaigh, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh, Baile an Chollaigh, Corcaigh

24B Ceol Trír / Trios (12-15)

1st Cushla Murphy, Lara Murphy, Ronan Kennedy, CCÉ, An Tulach, Clár
2nd Bram Pomplas, Niamh McGillicuddy, Seamus Noonan, CCÉ, Reynolds-Hanafin- Cooley/TomFinucane, Boston, US
3rd Eileen Costello, Jesse O'Connor, Lily Price, CCÉ, Clárecastle-Ballyea/An Tulach

24C Ceol Trír / Trios (15-18)

1st Charlie Clause, Joe Kelly, Michael Kelly, CCÉ, Mike Rafferty-Joe Madden, New Jersey, US 2nd David Scott, Ellen Scott, Maeve Scott, CCÉ, Camros, Laois
3rd Aoife McGlinchey, Róise Mae Nic Giolla Bhríde, Úna McGlinchey, CCÉ, Fionntamhnach, Tír Eoghain

24D Ceol Trír / Trios (O18)

1st Aileen De Burca, Deirdre De Barra, Eibhlin De Barra, CCÉ, Gort na mBó, Maigh Eó
2nd Blaithín Ní Chinnéide, Keelan Mac Craith, Siofra Thornton, CCÉ, Baile Uí Choimín, Ormond, Tiobraid Árann
3rd Caoimhe Lowry, David Vesey, Mark Vesey, CCÉ, Spink / Camross, Laois

25A Bannaí Céilí / Céili Band (Faoi 12)

1st Tulóg, CCÉ, An Tulach, Clár
2nd Lackagh Céili Band, CCÉ, Lackagh, Gaillimh 3rd Craanhill, CCÉ, Tuaisceart Loch Garman, Wexford

25B Bannaí Céilí / Céili Band (12-15)

1st Inis Óg, CCÉ, Cora Finne, Clár
2nd Tulla Notes, CCÉ, An Tulach, Clár
3rd Lackagh Céili Band, CCÉ, Lackagh, Gaillimh

25C Bannaí Céilí / Céili Band (15-18)

1st Crossfields Céilí Band, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 2nd Big Ridge, CCÉ, Droim Mór, Tír Eoghain
3rd Lackagh Céili Band, CCÉ, Lackagh, Gaillimh

25D Bannaí Céilí / Céili Band (O18)

1st Blackwater Céilí Band, CCÉ, Gleann an Chlochair (Clogher Valley), Tír Eoghain 2nd Knocknashee Céilí Band, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach
3rd Banna Ceoil Chnoc na Gaoithe, An Tulach, Clár

26A Grúpaí Ceoil (Faoi 12)

1st St. Roch's A, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK 2nd Burren, CCÉ, Cora Finne, Clár
3rd Tigh Beag, CCÉ, Craobh na Coradh, Clár

26B Grúpaí Ceoil (12-15)

1st Ceoltóirí Cill Ónáin, CCÉ, Caisleán Uí Chonaill/Athán/B.I., Luimneach 2nd Baile Bui, CCÉ, Ballyboy, Offaly
3rd Gorey/Ballygarrett Gold, CCÉ, Gorey/Ballygarrett, Wexford

26C Grúpaí Ceoil (15-18)

1st Carraigmór Grúpa Cheoil, CCÉ, Lackagh, Gaillimh 2nd Sciobairín, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh
3rd Grúpa Cheoil Cúchulainn, CCÉ, Dún Dealgan, Louth

26D Grúpaí Ceoil (O18)

1st Tairseach, CCÉ, Cill Shléibhe/Tulach Sheasta, Tiobraid Árann 2nd Ceoltóirí Crosskeys, CCÉ, Loughbeg, Aontroim
3rd Ceoltoirí Tireragh, CCÉ, Tireragh, Sligeach

27F Bannaí Máirseála, Cairdín / Accordion Marching Bands (Faoi 18)

1st K & S Accordion Band, An Uaimh, Meath

27D Bannaí Máirseála, Cairdín / Accordion Marching Bands (O18)

1st Holy Cross Accordion Band, Attical, An Dún

28F Bannaí Máirseála, Feadóg Mhór / Flute Marching Bands (Faoi 18)

Awaited

28D Bannaí Máirseála, Feadóg Mhór / Flute Marching Bands (O18)

1st Maghery Fife & Drum, , Dún na nGall

29F Bannaí Máirseála, Rogha Ghléas / Miscellaneous Marching Bands (Faoi 18)

1st Donegal Town Community Band, Donegal Town, Dhún na nGall 2nd Chloich Ceann Fhaola, CCÉ, Chloich Ceann Fhaola, Dhún na nGall 3rd Slí Dhála, CCÉ, Slí Dhála, Átha Cliath

29D Bannaí Máirseála, Rogha Ghléas / Miscellaneous Marching Bands (O18)

1st Cloich Cheann Fhaola, CCÉ, Cloich Cheann Fhaola, Dún na nGall 2nd Ramelton Town Band, Ramelton, Dhún na nGall
3rd Holy Cross Band, Attical, An Dún

30E Bannaí Máirseála, Píb / Pipe Marching Bands (Aon Aois/Any Age)

1st St Joseph's Pipe Band, Longstone, An Dún
2nd Dublin Fire Brigade Marching Band, Dublin 2, Átha Cliath 3rd St Joseph's Pipe Band, Glasdrumman, An Dún

31A Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) (Faoi 12)

1st Neasa Nic Dhonncha, CCÉ, Moycullen, Gaillimh 2nd Orlaith Ní Loingsigh, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh 3rd Eabha Ní Chonghaile, CCÉ, Moycullen, Gaillimh

31B Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) (12-15)

1st Ellen De Búrca, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh 2nd Judith Ní Choimín, CCÉ, Craobh Naithí, Átha Cliath 3rd Éadaoin Nic Dhonncha, CCÉ, Moycullen, Gaillimh

31C Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) (15-18)

1st Caitríona Ní Thiarnáin, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó
2nd Laura Ní Ghoill, CCÉ, Oileain Arainn, Gaillimh
3rd Grace Ní Gheallagain, CCÉ, Cumann na bPiobairí Uilleann, Átha Cliath

31D Amhránaíocht ar an Sean Nós (Mná) / Irish Singing (Ladies) (O18)

1st Danielle Ní Chéilleachair, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh 2nd Aoife Ní Chathasaigh, CCÉ, Sionna, Clár
3rd Eibhlís Ní Ríordáin, Greystones, Co Wicklow, Chill Mhantáin

32A Amhránaíocht ar an Sean Nós (Fir) / Irish Singing (Men) (Faoi 12)

1st Colm Ó Curraoin, CCÉ, Moycullen, Gaillimh
2nd Caoilte Canny, CCÉ, Moycullen, Gaillimh
3rd Piaras Óg Mac Mathúna, CCÉ, An Bonnan Buí, Ard Mhacha

32B Amhránaíocht ar an Sean Nós (Fir) / Irish Singing (Men) (12-15)

1st Piaras Ó Lorcáin, Crois Mhic Lionnáin, Ard Mhacha 2nd Aindrias Ó Floinn, CCÉ, Craobh Chualann, Átha Cliath 3rd Liam Ó Brúdair, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin, Luimneach

32C Amhránaíocht ar an Sean Nós (Fir) / Irish Singing (Men) (15-18)

1st Conor Ó Gallachoir, CCÉ, Chloich Ceann Fhaola, Dhún na nGall 2nd Máirtín Ó Cathasaigh, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Ciarraí 3rd Paddy Heneghan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

32D Amhránaíocht ar an Sean Nós (Fir) / Irish Singing (Men) (O18)

1st Lughaidh Mac An Iascaire, CCÉ, Port Mearnóg, Átha Cliath 2nd Daire O'Baoill, CCÉ, Min na Croise, Dhún na nGall 3rd Jim McElhone, CCÉ, Irish Minstrels, Scottish Region, UK

33A English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) (Faoi 12)

1st Hannah Ní Raghallaigh, CCÉ, Nyah, An Chabhán 2nd Ciara Ní Ghréacháin, CCÉ, Craobh Naithí, Átha Cliath 3rd Aoibhinn Craven, Monaghan, Muineachán

33B English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) (12-15)

1st Kate Cunningham, CCÉ, Rahan, Offaly
2nd Aoife O'Reilly, CCÉ, Belleek, Fear Manach
3rd Cailín Ní Threínir, CCÉ, Baile Uí Choimín, Tiobraid Árann

33C English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) (15-18)

1st Kayla Farrell, CCÉ, Corcaghan, Muineachán 2nd Leah Ní Mhurchú, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 3rd Katie Boyle, CCÉ, Corcaghan, Muineachán

33D English Singing (Ladies) / Amhráin Bhéarla (Mná) (O18)

1st Michaela Keenaghan, CCÉ, West Offaly, Offaly 2nd Loinnir McAliskey, CCÉ, Dún Geanainn, Tír Eoghain 3rd Emily Rooney, CCÉ, Seosamh Mac Gabhann, Maigh Eó

34A English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) (Faoi 12)

1st Dara Morley, CCÉ, Cleary Coyne, Maigh Eó
2nd Piaras Óg Mac Mathúna, CCÉ, An Bonnan Buí, Ard Mhacha 3rd Martin Ó Céilleachair, CCÉ, Rahan, Offaly

34B English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) (12-15)

1st Piaras Ó Lorcáin, Crois Mhic Lionnáin, Ard Mhacha 2nd Mark Ó Laoire, CCÉ, Sliabh Luachra, Ciarraí
3rd Liam Ó Brúdair, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin, Luimneach

34C English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) (15-18)

1st Máirtín Ó Cathasaigh, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Ciarraí 2nd Paddy Heneghan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó 3rd Luke Maher, CCÉ, Ballyboy, Offaly

34D English Singing (Men) / Amhráin Bhéarla (Fir) (O18)

1st Liam Ó Cinnéide, CCÉ, Dúglas, Corcaigh
2nd Eoghan Cormican, CCÉ, Ballinasloe, Gaillimh
3rd Seamus Tiernan, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

35A Feadaíl / Whistling (Faoi 12)

1st Kellianne French, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh
2nd Kevin Henry, CCÉ, Seosamh Mac Gabhann, Maigh Eó 3rd Eimear Clancy, CCÉ, Croisín, Clár

35B Feadaíl / Whistling (12-15)

1st Eugene Henry, CCÉ, Seosamh Mac Gabhann, Maigh Eó 2nd Liam Clancy, CCÉ, Croisín, Clár
3rd Diarmaid Murphy, CCÉ, Bannow, Wexford

35C Feadaíl / Whistling (15-18)

1st Gráinne Ní Mhuinneog, CCÉ, Ballyboy, Offaly 2nd Conall Clancy, CCÉ, Bannow, Wexford 3rd Siadbh Redmond, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh

35D Feadaíl / Whistling (O18)

1st Áiníde Uí Bheinéis, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin, Luimneach 2nd Liam Jones, CCÉ, Clochliath, Clár
3rd Clare Doherty, CCÉ, Loup, Doire

36A Portaireacht / Lilting (Faoi 12)

1st Naomi Smith, CCÉ, Cavan Town, An Chabhán 2nd Eimear Clancy, CCÉ, Croisín, Clár
3rd Emer Gantley, CCÉ, Croisín, Clár

36B Portaireacht / Lilting (12-15)

1st Patrick Egan, CCÉ, Belclare, Gaillimh
2nd Liam Clancy, CCÉ, Croisín, Clár
3rd Fiona Kennedy, CCÉ, Fionntamhnach, Tír Eoghain

36C Portaireacht / Lilting (15-18)

1st Sióbhán Ní Dhonnabháin, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh 2nd Celine Ní Shionnáin, CCÉ, Ail Finn, Ros Comáin
3rd Máirtín Ó Cathasaigh, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Ciarraí

36D Portaireacht / Lilting (O18)

1st Liam Jones, CCÉ, Clochliath, Clár
2nd Marianne McAleer, CCÉ, Amairgin the Gael, Midlands Region, UK 3rd Donagh Mc Elligott, CCÉ, Leac Snámha, Ciarraí

37E Amhráin Nuacheaptha, Gaeilge / Newly Composed Songs in Irish (Aon Aois/Any

Age)

1st Seán Ó Muimhneacháin, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh 2nd Méabh Ní Chonaill, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh

38E Newly Composed Songs in English / Amhráin Nuacheaptha, Béarla (Aon

Aois/Any Age)

1st PJ McDonald, CCÉ, Fionntamhnach, Tír Eoghain 2nd Terry Cowan, CCÉ, Caisleán Nua, An Dún 3rd Michael Fortune, Ferns, Wexford

39E Píosaí Ceoil Nuacheaptha / Newly Composed Tunes (Aon Aois/Any Age)

1st Joanne O'Connor, CCÉ, Cill Dheagláin, Meath
2nd Art Ó Mearáin, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh, Baile an Chollaigh, Corcaigh 3rd Lucy Walsh, CCÉ, Craobh Na gComarach, Port Láirge

40A Rince Céilí Ochtair, Mná / 8-Hand Céilí Dancing, Ladies (Faoi 12)

1st Tuosist-Kenmare, CCÉ, Tuosist-Kenmare, Ciarraí 2nd Na Sioga, CCÉ, Droim a'Snámh, Liatroma 3rd Cúl na Carraig, CCÉ, Ráithín an Uisce, Laois

40B Rince Céilí Ochtair, Mná / 8-Hand Céilí Dancing, Ladies (12-15)

1st Bóthar Buí - Team Lydia, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 2nd Suaimhneas, CCÉ, Ráithín an Uisce, Laois
3rd Ballyboy 1, CCÉ, Ballyboy, Offaly

40C Rince Céilí Ochtair, Mná / 8-Hand Céilí Dancing, Ladies (15-18)

1st Cill Áirne, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí
2nd Caisleán Nua Team A, CCÉ, Caisleán Nua, Tiobraid Árann 3rd Foirne Rince Mhuineacháin, Muineachán, Muineachán

40D Rince Céilí Ochtair, Mná / 8-Hand Céilí Dancing, Ladies (O18)

1st Ros Cré, CCÉ, Ros Cré, Tiobraid Árann
2nd Caisleán Nua Sinéad Grant, CCÉ, Caisleán Nua, Tiobraid Árann 3rd Foirne Rince Mhuineacháin, Muineachán, Muineachán

41A Rince Céilí Ochtair, Measctha / 8-Hand Céilí Dancing, Mixed (Faoi 12)

1st Bóthar Buí - Team Colm -, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 2nd Ballyboy, CCÉ, Ballyboy, Offaly
3rd JK Brackens-, Templetuohy, Tiobraid Árann

41B Rince Céilí Ochtair, Measctha / 8-Hand Céilí Dancing, Mixed (12-15)

1st Rinceoirí Dún Dealgan, CCÉ, JJ Gardiner, Louth

41C Rince Céilí Ochtair, Measctha / 8-Hand Céilí Dancing, Mixed (15-18)

Awaited

41D Rince Céilí Ochtair, Measctha / 8-Hand Céilí Dancing, Mixed (O18)

1st Foirne Rince Mhuineacháin, Muineachán, Muineachán 2nd CCÉ Leixlip, CCÉ, Craobh Bheartla Uí Fhlatharta, Cill Dara

42A Rince Céilí Ceathrair, Mná / 4-Hand Céilí Dancing, Ladies (Faoi 12)

1st Kilcummin, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí
2nd Caisleán Nua Team B, CCÉ, Caisleán Nua, Tiobraid Árann
3rd Cailiní Cora Droma Ruisc B, Cailiní Cora Droma Ruisc B, Liatroma

42B Rince Céilí Ceathrair, Mná / 4-Hand Céilí Dancing, Ladies (12-15)

1st Ardacha/Carraigchiarraí, CCÉ, Ardacha/Carraigchiarraí, Luimneach 2nd Cill Áirne, Alice, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí
3rd Lackagh, CCÉ, Lackagh, Gaillimh

42C Rince Céilí Ceathrair, Mná / 4-Hand Céilí Dancing, Ladies (15-18)

1st Cill Áirne, Áine, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí 2nd Ballyboy 2, CCÉ, Baile Buí, Offaly 3rd Ballyboy, CCÉ, Baile Buí, Offaly

42D Rince Céilí Ceathrair, Mná / 4-Hand Céilí Dancing, Ladies (O18)

1st Caisleán Nua No 2, CCÉ, Caisleán Nua, Tiobraid Árann 2nd Ros Cré, Aoife Ní Ghiollagáin, CCÉ, Ros Cré, Tiobraid Árann 3rd Caisleán Nua No 1, CCÉ, Caisleán Nua, Tiobraid Árann

43A Rince Céilí Ceathrair, Measctha / 4-Hand Céilí Dancing, Mixed (Faoi 12)

1st Ballyhoura, CCÉ, Ballyhoura, Luimneach
2nd Bóthar Buí - Team Caelann -, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 3rd Mullahoran, CCÉ, Mullahoran, An Chabhán

43B Rince Céilí Ceathrair, Measctha / 4-Hand Céilí Dancing, Mixed (12-15)

1st Bóthar Buí - Team Gavin -, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 2nd Foirne Rince Mhuineacháin, Muineachán, Muineachán 3rd Naomh Peadaír, Rinn Mhic Giolla Rua, An Dún

43C Rince Céilí Ceathrair, Measctha / 4-Hand Céilí Dancing, Mixed (15-18)

1st Sciobairín -, CCÉ, Sciobairín, Corcaigh
2nd Sliabh gCua, , Port Láirge
3rd Foirne Rince Mhuineacháin, Muineachán, Muineachán

43D Rince Céilí Ceathrair, Measctha / 4-Hand Céilí Dancing, Mixed (O18)

1st Foirne Rince Mhuineacháin Team A, Muineachán, Muineachán 2nd Foirne Rince Mhuineacháin Team B, Muineachán, Muineachán 3rd CCÉ Leixlip Group A, CCÉ, Craobh Bheartla Uí Fhlatharta, Cill Dara

44A Rince Seit, Mná / Full Set, Ladies (Faoi 12)

1st Cnoc na Gaoithe, CCÉ, An Tulach, Clár 2nd Lissycasey, CCÉ, Lissycasey/Ballynacally, Clár 3rd Abbeyknockmoy, Abbeyknockmoy, Gaillimh

44B Rince Seit, Mná / Full Set, Ladies (12-15)

1st Abbeyknockmoy, Abbeyknockmoy, Gaillimh 2nd Monivea - Abbey, Monivea-Abbey, Gaillimh 3rd Kilcummin, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí

44C Rince Seit, Mná / Full Set, Ladies (15-18)

1st Rithim an Chláír, CCÉ, Laichtín Naofa, Clár 2nd Abbeyknockmoy, Abbeyknockmoy, Gaillimh 3rd Sliabh Luachra, CCÉ, Sliabh Luachra, Ciarraí

44D Rince Seit, Mná / Full Set, Ladies (O18)

1st Rithim an Chláir, CCÉ, Laichtín Naofa, Clár
2nd Raecaol Set Dancers, CCÉ, Sliabh Luachra, Ciarraí 3rd Caisleán Nua Team A, CCÉ, Caisleán Nua, Tiobraid Árann

45A Rince Seit, Measctha / Full Set, Mixed (Faoi 12)

1st Rithim an Chláir, CCÉ, Laichtín Naofa, Clár 2nd Abbeyknockmoy, Abbeyknockmoy, Gaillimh 3rd Cill Áirne, Spa, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí

45B Rince Seit, Measctha / Full Set, Mixed (12-15)

1st Cill Áirne, Minish, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí 2nd Rithim an Chláir, CCÉ, Laichtín Naofa, Clár 3rd Abbeyknockmoy, CCÉ, Abbeyknockmoy, Gaillimh

45C Rince Seit, Measctha / Full Set, Mixed (15-18)

1st Kilcummin, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí
2nd Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh, CCÉ, Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh, Maigh Eó
3rd Rithim an Chláir, CCÉ, Laichtín Naofa, Clár

45D Rince Seit, Measctha / Full Set, Mixed (O18)

1st Kilcummin, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí
2nd CCÉ Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh, CCÉ, CCÉ Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh, Maigh Eó
3rd Rithim an Chláir, CCÉ, Laichtín Naofa, Clár

46F Rince Leathsheit Measctha / Half Set, Mixed (Faoi 18)

1st Cill Áirne, Tullorum, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí
2nd Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh, CCÉ, Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh, Maigh Eó
3rd Kilcummin, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí

46D Rince Leathsheit Measctha / Half Set, Mixed (O18)

1st Kilcummin, Patrick, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí
2nd Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh A, CCÉ, Cr. An Choisdellibhe/Roisin Bn Uí Cheallaigh A, Maigh Eó
3rd Kilcummin, Dermot, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí

47L Rince Seit, Measctha, Os cionn 35 / Full Set, Mixed, (O35)

1st Kilcummin, CCÉ, Kilcummin, Ciarraí 2nd Rinceoiri an Tulach, Tulla, Clár 3rd Rinceoiri an Chlair, Lissycasey, Clár

48A Rince ar an Sean-Nós (Faoi 12)

1st Kai O'Sullivan, CCÉ, Inis Cathaigh, Clár
2nd Conall O'Mainín, CCÉ, Clifden, Gaillimh
3rd Seán de Búrca, CCÉ, Cill Shléibhe, Tiobraid Árann

48B Rince ar an Sean-Nós (12-15)

1st Rían Ó Síoradáin, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach 2nd Cian Ó Bruadair, CCÉ, Craobh Chronáin, Corcaigh 3rd Rian Dully, CCÉ, Mota, Westmeath

48C Rince ar an Sean-Nós (15-18)

1st Ryan Owens, CCÉ, Béal Átha na mBuillí, Ros Comáin 2nd Ava Glancy, CCÉ, Paddy Killoran, Sligeach
3rd Kianan O'Doherty, CCÉ, Cill Áirne, Ciarraí

48D Rince ar an Sean-Nós (O18)

1st Eiméar Mulvey, CCÉ, Baile Idir Dhá Abhainn, Sligeach 2nd Rian Ó Biastaigh, CCÉ, Baile Ros Comain, Ros Comáin 3rd Aoife McCabe, CCÉ, Aughnamullen, Muineachán

49G Comhrá Gaeilge (Faoi 9)

1st Emma Ní Churraoin, CCÉ, Moycullen, Gaillimh
2nd Tommy Ó Deargáin, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Ciarraí 3rd Daithí Mac Cormaic, CCÉ, Corcaghan, Muineachán

49H Comhrá Gaeilge (9-11)

1st Tadhg Ó Laoire, Cill na Mona, Clár
2nd Dearbhla Ní Mhearáin, CCÉ, Baile Mhuineacháin, Muineachán 3rd Connie Ní Chorragain, CCÉ, Baile Mhuineacháin, Muineachán

49I Comhrá Gaeilge (11-13)

1st Aoibhinn Ní Scealláin, CCÉ, Fionntamhnach, Tír Eoghain 2nd Sinéad Ní Rinn, CCÉ, Craobh na Dúglaise, Corcaigh
3rd Éabha Nic Giolla Bhride, CCÉ, Caislean a'Bharraigh, Maigh Eó

49J Comhrá Gaeilge (13-15)

1st Aindrias Ó Floinn, CCÉ, Craobh Chualann, Átha Cliath 2nd Aoife Ní Bhriain, CCÉ, Bray, Chill Mhantáin
3rd Méabh Ní Chonaill, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh

49K Comhrá Gaeilge (15-18)

1st Sibéal Ní Dhuibhir, Bothar na Gaillimhe, Ros Comáin
2nd Muireann Ní Chatháin, CCÉ, Inis Cathaigh, Clár
3rd Oisín Ó Síocháin, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh, Baile an Chollaigh, Corcaigh

50A Storytelling (Faoi 12)

1st Muirís Ó Buitiméir, CCÉ, Dúnmaonmhuí, Corcaigh 2nd Ruairí Griffin, CCÉ, Dr Galligan, An Chabhán
3rd Aoife Ní Chonghaile, CCÉ, Baile Ros Comain, Ros Comáin

50B Storytelling (12-15)

1st Sionnan Ní Bhuitiméir, CCÉ, Dúnmaonmhuí, Corcaigh 2nd Patrick Mullooly, CCÉ, Ath Luain, Ros Comáin 3rd Donna Ní Threasaigh, CCÉ, Tullycorbet, Muineachán

50C Storytelling (15-18)

1st Diarmuid Ó Cróinín, CCÉ, Craobh Chronáin
2nd Danny Ó Treasaigh, CCÉ, Tullycorbet, Muineachán
3rd Seán Ó Duilliúin, CCÉ, Teampall an Ghleanntáin, Luimneach

50D Storytelling (O18)

1st Frances Kennedy, Greenville, Listowel, Ciarraí 2nd Gerry North, CCÉ, Brosna, Offaly
3rd Peter Carragher, CCÉ, Ring of Gullion, Ard Mhacha

51A Scéalaíocht (Faoi 12)

1st Sinéad Ní Rinn, CCÉ, Craobh na Dúglaise, Corcaigh 2nd Chloe Ní Chonghaile, CCÉ, Oileain Arainn, Gaillimh 3rd Cormac Pléimeann, Gael-scoil de hÍde, Ros Comáin

51B Scéalaíocht (12-15)

1st Niall Ó Mathúna, CCÉ, Ballyboy, Offaly
2nd Eabha Ó Céidigh-Hayes, CCÉ, Bray, Chill Mhantáin 3rd Aodh Mac Murchaidh, CCÉ, Ring of Gullion, Ard Mhacha

51C Scéalaíocht (15-18)

1st Máirtín Ó Cathasaigh, CCÉ, Craobh an Ághasaigh, Ciarraí
2nd Cait Ní Cheallaigh, CCÉ, Seamus Mac Giolla Bhride, Dhún na nGall 3rd Siobhán Ní Chróinín, CCÉ, Sráid an Mhuilinn, Corcaigh

51D Scéalaíocht (O18)

1st Brid Anna Ni Bhaoil, CCÉ, Mín na Croise, Dhún na nGall

2nd Seán Ó Muimhneacháin, CCÉ, Lachtaín Naofa, Corcaigh
3rd Dic Béimis, CCÉ, Niall Ó Cathasaigh,Baile an Chollaigh, Corcaigh

Views: 538

Add a Comment

You need to be a member of TradConnect to add comments!

Join TradConnect

Videos

  • Add Videos
  • View All

Groups

Music

Loading…

© 2018   Created by Tradconnect Reviews.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service

The title of your home page You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. .slick-track { display: flex!important; justify-content: center; align-items: center;/* Safari */ display: -webkit-flex!important; -webkit-justify-content:center; -webkit-align-items: center; }